Kostka Toruń

Kostka brukowa toruńZobacz jak łatwo można aranżować przestrzeń wokół posesji. Sprawdź nasze aplikacje wspomagające projektowanie! W domu, w ogrodzie, w firmie czy na rynku w mieście wszędzie można ją spotkać. Zadbany dom to marzenie nie jednego człowieka na tym świecie. Bardzo często dochodzi do tego, że ludzie zaciągają ogromne kredyty tylko po to, aby odpowiednio upiększyć swój dom. Jak wiadomo, piękny dom to nie tylko budynek, ale również i teren wokół niego. O czym mowa? Oczywiśćie o kostce brukowej. Posiada ona wiele kolorów, różne kształty a dzięki jej niewielkim rozmiarom można z niej tworzyć naprawdę widowiskowe obrazy. Każdy kto ma możliwość oraz miejsce układa z niej okręgi, półokręgi oraz inne geometryczne kształty, które patrząc z góry tworzą piękne obrazy. Firmy zajmujące się brukarstwo katowice, potrafią robić/układać z kostki brukowej naprawdę niesamowite wzory.

Toruń 21.11.2013

Układanie kostki brukowej

Trwałe i estetyczne nawierzchnie chodników i podjazdów buduje się obecnie głównie z betonowej kostki o różnych barwach i kształtach. Bogaty asortyment tych wyrobów pozwala na dostosowanie pokrycia dróg do otoczenia, formy architektonicznej budynków oraz do przeznaczenia nawierzchni.
 
Układanie kostki w ToruniuTrwałe i estetyczne nawierzchnie chodników i podjazdów buduje się obecnie głównie z betonowej kostki o różnych barwach i kształtach. Bogaty asortyment tych wyrobów pozwala na dostosowanie pokrycia dróg do otoczenia, formy architektonicznej budynków oraz do przeznaczenia nawierzchni.
Planując otoczenie domu, dużo uwagi poświęcamy aranżacji nawierzchni – dobieramy kolor, kształt kostki brukowej, palisad, wytyczamy ścieżki i podjazdy. Efekty tych wszystkich starań będą długo cieszyć oczy pod warunkiem właściwego przygotowania podłoża, czyli podbudowy. Pisząc o podbudowie warto przy okazji rozprawić się z pewnym mitem stworzonym w ostatnich czasach. Popularnym ostatnio zwłaszcza wśród wykonawców materiałem używanym do wykonywania omawianej warstwy jest cement – najczęściej w postaci tzw. „podsypki piaskowo-cementowej”. Panuje błędne przekonanie, że materiał ten zapewnia większą stabilność i nośność nawierzchni.
Tymczasem najczęściej wpływ takiego rozwiązania na parametry ścieżki czy podjazdu jest bardzo negatywny, przede wszystkim ze względu na zdolność do kapilarnego podciągania wody. Skutkiem tego jest magazynowanie wilgoci w warstwie podbudowy. Może ona wymywać luźne fragmenty podbudowy. Innym niebezpieczeństwem są w tym wypadku spadki temperatur poniżej 0°C, powodujące zamarznięcie zgromadzonej w warstwie wilgoci i tym samym rozsadzenie jej.
 
 
układanie krawężników toruńUkładanie krawężników jest stosunkowo proste, o ile jest prowadzone w linii prostej. Nieco trudniej ułożyć ścieżkę biegnącą po krzywej ograniczonej łukami. Podpowiadamy, jak to wykonać, że efekt zachwycał. Od strony technicznej osadzanie elementów na łukach nie różni się niczym od biegnących po linii prostej, więc pomijamy go. Skupimy się za to na tym, co zrobić, aby swobodnie wijące się ścieżki wyglądały dobrze. Najczęściej popełnianym przy wyznaczaniu linii przyszłych krawężników błędem jest złe wyznaczenie punktów i kierunków styku poszczególnych odcinków łukowych i prostych. Aby uzyskać łagodne przejście bez rzucających się w oczy i drażniących ostrych kątów, poszzególne odcinki powinny być ze sobą styczne i łączyć się dokładnie w punktach styczności. W praktyce (jeśli wytyczamy łuk przy pomocy sznurka – a to w zasadzie najprostsze i najlepsze rozwiązanie) oznacza to konieczność prawidłowego wyznaczenia środka okręgu, którego częścią jest wyznaczana przez nas krzywizna. Jeśli poprzedni odcinek jest linią prostą – środek ten musi znajdować się na linii prostej prostopadłej do prostego odcinka krawężnika i przechodzącej dokładnie przez planowany punkt styczności. Odległość między środkiem a punktem styczności będzie stanowić promień łuku. Jeśli za nim ma pojawić się kolejny odcinek prosty – musi on być z kolei dokładnie prostopadły do promienia naszego łuku w drugim (końcowym) punkcie styczności.
 
 

Jaka kostka brukowa ?

Wybierając kostkę brukową, należy wziąć pod uwagę nie tylko estetykę nawierzchni, ale również względy praktyczne. Zanim kupimy kostkę warto się zastanowić, gdzie i w jakim celu będzie położona, od tego zależy jej rodzaj.Grubość kostki dobieramy pod kątem natężenia ruchu, jaki będzie się po niej odbywał. W miejscach, gdzie będzie to ruch pieszy, np. na alejce w ogrodzie, wystarczy zastosować kostkę o grubości 4 lub 6 cm. Na podjeździe albo wjeździe do garażu należy ułożyć kostkę o grubości minimum 6 cm. Jeśli jednak jest przewidziany ruch samochodów ciężarowych, trzeba wybrać kostkę o grubości 8 cm lub więcej. Dla trwałości nawierzchni najważniejsze jest bowiem odpowiednie dobranie grubości kostki - w zależności od obciążeń, jakie będą na nią działały.

Kłopoty z utrzymaniem czystości kostki brukowej?
 
Konserwacja nawierzchni z kostki brukowej polega przede wszystkim  na jej regularnym zamiataniu, okresowym zmywaniu wodą, usuwaniu zabrudzeń i ewentualnym uzupełnianiu fug. Poza tym nawierzchnia z kostki betonowej nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Do pielęgnacji nawierzchni z betonowych kostek brukowych czy płyt tarasowych stosuje się także środki chemiczne impregnujące beton. Większość z nich zmniejsza nasiąkliwość powierzchni kostki lub intensyfikuje jej barwę. Oferta rynkowa jest szeroka, oprócz produktów dostępnych w całym kraju istnieją środki dystrybuowane lokalnie. Warto zapytać brukarza o rekomendację sprawdzonego produktu. A przed zaimpregnowaniem całości zawsze wskazane jest wykonanie próby w skali mikroW okresie zimowym należy unikać usuwania śniegu lub lodu za pomocą ostrych narzędzi, mogących uszkodzić poszczególne kostki. Dopuszczalne jest stosowanie zimą środków odladzających, ale ich intensywne używanie może przyczynić się do zmian kolorystyki betonu (może powodować złuszczanie wierzchniej warstwy).
 
Często popełniane błędy przy układaniu nawierzchni z kostki brukowej

 

  • zbyt słaba podbudowa,
  • źle dobrany rodzaj kostki,
  • zbyt ciasne ułożenie kostki,
  • za cienka warstwa podsypki pod kostką,
  • źle wyprofilowana nawierzchnia (za duże lub za małe spadki),
  • układanie kostek bez mieszania z kilku palet jednocześnie,
  • zagęszczanie urządzeniami bez nakładki zabezpieczającej z tworzywa

 

Firmy układające kostkę brukową